به نقل از سايت سپاه نيوز، سردار سرتيپ محمد پاكپور روز سه شنبه در اولين گردهمايي فرماندهان و مسئولين نيروي زميني سپاه با اشاره به نامگذاري امسال به نام سال جهاد اقتصادي افزود: اميدواريم در سال جديد سپاه به موفقيت ها و پيروزي هاي بيشتري دست پيدا كند.
وي با اشاره به اينكه همواره نظام اسلامي مورد هجمه دشمنان قرار داشته ادامه داد: براي اينكه همواره در آمادگي كامل بسر ببريم بايد احساس كنيم كه دشمن هميشه در حال رصد كردن ما است.
پاكپور خاطرنشان كرد: اگر زماني از آمادگي هاي خود دست برداريم مطمئن باشيد كه دشمنان به طمع خواهند افتاد و به كشور ما دست اندازي خواهند كرد.
سردار پاكپور اعتبار نيروي زميني سپاه را برگرفته از خون شهدايي مانند باكري، باقري، كاظمي و شوشتري دانست و تصريح كرد: بايد آمادگي نظامي خود را همواره حفظ كنيم زيرا لازمه حضور با قدرت در ميدان تهديدات نرم ، آمادگي همه جانبه نظامي است.
وي با تاكيد بر اينكه نيروي زميني سپاه بايد توجهي جدي به آمادگي نظامي داشته باشد اظهار داشت: اگر سپاه در مناطق ماموريتي خود آمادگي كافي داشته باشد دشمن هرگز قادر به نفوذ به كشور ما نخواهد بود.
فرمانده نيروي زميني سپاه ادامه داد: همانقدر كه جنگ نرم در اولويت است به همان ميزان نيز بايد به خطرات تهديدات سخت توجه كرد.
در ادامه اين مراسم مسئول نمايندگي ولي فقيه در نيروي زميني سپاه با اشاره به نامگذاري سال جديد به عنوان سال جهاد اقتصادي گفت: نامگذاري امسال بعنوان جهاد اقتصادي ادامه شعار سالهاي گذشته است كه نشان از اهميت مسائل اقتصادي از نگاه رهبر معظم انقلاب دارد.
حجت الاسلام والمسليمن رضايي با اشاره به ارتباط بين جهاد و اقتصاد، اقتصاد را واژه اي دروني دانست و افزود: جهاد يك واژه معنوي و ارتباط ماوراء بشري و منتهاي تلاش در مبارزه با دشمنان خداست.
وي ادامه داد: براي جهاد كردن در درجه اول بايد به مبارزه با نفس خود پرداخت و پس از آن با دشمن جهاد كرد.
رضايي تصريح كرد: احياي سنت هاي فراموش شده مسلماني سومين نوع جهاد تعريف شده و نوع چهارم جهاد حضور امام و رهبر در صحنه نبرد است.
وي تمشيت امور زندگي را نوعي جهاد خواند و خاطرنشان كرد: نقش اقتصاد بعنوان يك جهاد بزرگ در سال جاري براي نظام بسيار واضح است.
مسئول نمايندگي ولي فقيه در نيروي زميني سپاه با اشاره به اينكه جهاد در عرصه اقتصاد بسيار پر محتوا و غني است گفت: اقتصاد بازدارنده دشمن است و اگر برنامه هاي اقتصادي درست ساماندهي و اجرا شود نتايج بسيار خوبي به همراه خواهد داشت.
نوشته شده در پنج شنبه دوازدهم خرداد 1390
ساعت 9:50 توسط امین سلمانی پور بدون نظر|
نگاهی به عملکرد رسانه ها در جریان غیبت چندروزه احمدی نژاد 
 
بسیاری از اندیشمندان روابط بین الملل در سالهای پایانی قرن بیستم میلادی با اشاره به مفهوم «جابه جایی قدرت» که پیش از ان در ادبیات نظریه پردازان حکومتی ایالات متحده و به طور ویژه آلوین تافلر[1] عیان گشته بود بر هژمونی[2]  بی بدیل عناصر «ارتباطات و اطلاعات» در تحولات قرن آینده تاکید کردند. با مطرح شدن و اهمیت یافتن این اصل در معادلات جهانی بود که نظریه پردازانی چون جوزف نای[3] در آثار خود که غالبا در دوران پس از جنگ سرد منتشر گردیده است از قدرتی غیر از قدرت سخت[4] سخن به میان آوردند. قدرت نرم[5] مفهومی بود که جوزف نای برای اولین بار مطرح نمود و در ادامه با مفاهیمی چون دیپلماسی عمومی پیوند خورد. جوزف نای تئوری جنگ نرم[6] خود را برای بکارگیری علیه دشمنان تمدن «نولیبرالیسسم انضباط آفرین»  تئوریزه کرد اما امروز برای خود نای هم مشخص شده است که این تئوری همانگونه که می تواند له به کار رود قطعا  غیر از این نیز می تواند کاربرد داشته باشد. جوزف نای در جلسه ای با اشاره به انکه برای تقابل در برابر رژیم ایدئولوژیکی چون ایران نه می توان و نه باید از قدرت سخت بهره برد اهمیت قدرت نرم را اینگونه بیان می دارد:

«من با هرگونه استفاده نابجای غرب از قدرت سخت علیه ایران مخالفم. اگر غرب از قدرت سخت علیه حکومت ایران استفاده کند نسل جوان ایرانی را از مسیر کنونی منحرف ساخته و به سمت حکومت می کشاند. در حال حاضر تغییرات فرهنگی و اجتماعی داخل ایران برای دراز مدت، در جهت صحیح در حال حرکت است. اگر روند تحولات کنونی در ایران ادامه پیدا کند نظام دینی برای حفظ اعتبار خود روز به روز با دشواری‌های بیشتری مواجه خواهد شد و بیش از پیش مجبور به استفاده از زور خواهد بود»

جوزف نای یادآور می‌شود: 

«من بر این باورم که اگر تغییرات فرهنگی و اجتماعی مطلوب غرب در ایران اتفاق بیفتد در نهایت، این رژیم تغییر خواهد کرد. بنابراین اگر مرتکب اشتباه شویم  و با اقدامات سخت خود این نسل جوان را به واکنشی علیه حمله نظامی غرب واداریم ، در واقع آنها را به آغوش رژیم باز گردانده ایم و مانع تحقق منافع بلند مدت خود و نیز منافع این مردم جوان ایرانی خواهیم شد»

صحبتهای نای به خوبی عیان کننده قدرت رسانه[7] به عنوان اصلی ترین ابزار جنگ نرم می باشد. بی تردید رسانه ابزار اصلی تمدن کاپیتالیسم برای رویاروی با دیگر تمدنها به ویژه تمدن اسلام در قرن اینده خواهد بود. به بیان دیگر در قرن بیست و یک  کنشگری قدرت را برای رقم زدن  معادلات جهانی در اختیار خواهد داشت که رسانه ها را در اختیار داشته باشد. در اهمیت رسانه همین بس که شبکه الجزیره به تنهایی توانسته در چندسال گذشته جایگه دولت ذره ای  قطر را از یک قدرت کوچک[8] به یک قدرت متوسط منطقه ای و در تفاسیری حتی به یک قدرت منطقه ای[9] ارتقا بخشد.  ابزار رسانه همانگونه که توانسته در سپهر سیاست جهانی منشا اثرات فراوان باشد در سپهر سیاست داخلی نیز کنشگری غیرقابل کتمان است. رسانه همانگونه که می تواند کاتالیزوری برای رسیدن به اهداف هر مجموعه باشد بدون تردید به همان میزان می تواند کاتالیزوری برای اضمحلال و نابودی یک مجموعه باشد؛ به تعبیر دیگر ابزار رسانه بسان هر ابزار دیگری ذاتاً نه خوب است و نه بد و این نحوه استفاده و مدیریت این ابزار است که برچسب خوب و یا بد را بر آن می زند. سوالی که در ذهن تداعی می گردد آنست که رسانه های داخلی کشورمان که امروز از لحاظ کمی و کیفی وضعیت رو به رشدی را سپری می کنند در کجای این پازل قرار گرفته اند؟، ایا توانسته اند ابزار خود را در راستای منافع ملی و پیشبرد اهداف مجموعه نظام جمهوری اسلامی ایران پیش ببرند یا خیر؟، برای ارزیابی این موضوع به ناچار و به فراخور کارویژه رسانه باید از یک نمونه بهره برد، نمونه ای را برگزید و به فراخور واکنشی که رسانه های ایرانی در برخورد با آن از خود نشان داده اند به قضاوت نشست. 

موضوعی که این روزها بیش از هر موضوع دیگر توجه رسانه های داخلی و حتی بین المللی حساس به مسائل داخلی ایران را به خود معطوف داشته است شایعاتیست که پس از طولانی شدن غیبت محمود احمدی نژاد در جلسات هیات دولت رنگ واقعیت را به خود گرفت. این ابهام خبری تا بدانجا پیش رفت که هر رسانه از ظن و به حسب منافعش تحلیلی را در خروجی خود منتشر کرد. تحلیلهایی که در بسیاری از موارد با دیگر تحلیلهای موجود تعارضات بعضاً مبنایی داشت. تمام اظهار نظرهای صورت پذیرفته بسیاری از موضوعات را که شاید تا پیش از این برای بسیاری از مردم و حتی برای بسیاری از نخبگان مبهم بود را هویدا ساخت. نگاهی به موضع گیری این رسانه ها در برخورد با این نمونه خبری و نحوه انعکاس این خبر به خوبی نشان داد که کدام رسانه دوست ملت ایران و کدام رسانه دشمن و کدام رسانه دشمنیست در کالبد دوست.

حسب موضع گیریهای صورت پذیرفته در باب این موضوع رسانه های فعال در حوزه مسایل سیاسی ایران را می توان به سه دسته کلی تقسیم بندی نمود: 

الف- رسانه هایی که دشمنیشان با ملت ایران آشکار و هویداست.

ب-رسانه هایی که دوست ملت ایران هستند.

ج- رسانه هایی که مدعی دوستی با ملت ایرانند اما رفتارشان چیز دیگری را القا می کند.

الف- نام و نشان رسانه هایی که بنای سازش با ملت ایران را ندارند در ذهنیت تاریخی ایرانیان ثبت و ضبط شده است. این رسانه ها که غالبا سرسپرده غولهای رسانه ای دنیا  و به ویژه سرمایه داران صهیونیست هستند از هر بهانه ای برای ضربه زدن به منافع ملت ایران بهره می جویند. رسانه های مذکور در برخورد با مسئله پیش آمده تا توان داشتند به اختلاف بین سران نظام که هنوز هیچکس به شکل صریح آنرا تائید نکرده است دامن زدند. این دسته از رسانه ها خود به به دو دسته دیگر تقسیم می شوند. دسته اول رسانه هایی را دربرمیگیرد که بعد از شکست در  انتخابات ریاست جمهوری  دهم به جمع مخالفین و معاندین ملت ایران پیوستند. دسته دوم اما از همان آغاز به کار بنای لطمه زدن به منافع ملل جهان مستضعف به ویژه جهان اسلام را داشته اند و اساسا فلسفه وجودیشان استثمار و چپاول ملتهای جنوب است.

ب- دسته دوم رسانه هایی را شامل می شود که در حوادث گوناگون و به انحاء گوناگون نشان داده اند که دلشان برای ملت ایران و تمام ملل مستضعف دنیا می تپد و به ویژه در موضوع اخیر با قرار گرفتن در سپاه ولایت نشان دادند که کارویژه متعالی خود را به خوبی دریافته اند. این رسانه ها با محوریت قرار دادن فرمایشات مقام معظم رهبری پیرامون مسائل اخیر سیاست «سکوت مقطعی» را در پیش گرفتند و تا بدانجا که مقدوراتشان اجازه می داد از نفوذ فضای تنش و تشنج به جامعه ممانعت به عمل آوردند. این رسانه ها به حسب تکلیف شرعی و قانونی خود  بر اساس اصل «رفتار در راستای منافع ملی» عمل کردند.

ج- دسته سوم رسانه هایی هستند که تا به امروز اینگونه القا نموده اند که درون گفتمان انقلاب اسلامی فعالیت می کنند. نحوه موضع گیری این رسانه ها در اتفاقات پیش آمده شاخص خوبیست تا رسانه هایی که تنها ادعای فعالیت درون گفتمانی را دارند از رسانه هایی که به واقع چنین رسالتی را برای خود قایل هستند تفکیک گردند. این رسانه ها به رغم تمام ادعاهای خود به ویژه در دوران پس از انتخابات ریاست جمهوری دهم  سعی داشتند منافع حزبی و تشکیلاتی و در مواقعی حتی منافع شخصی خود را دنبال کنند. این رسانه ها خود به دو دسته تقسیم می شوند. جمعی از این رسانه ها با پیش فرض قرار دادن وجود اختلاف بین رئیس جمهور و مقام معظم رهبری با حمایتهای افراطی و بعضا غیرقابل توجیه از رئیس دولت دهم به دنبال ان بودند که در مواقعی حتی واقعیات را به روایت خود و به گونه ای معکوس به خورد جامعه بدهند. دسته دیگر رسانه هایی بودند که اغلب مدیریت آنها در دست شخصیتهاییست که رقبای سیاسی دکتر احمدی نژاد هستند فلذا به دنبال آن بودند تا با زیر سوال بردن تمام فعالیتها و تلاشهای خدومانه دکتر احمدی نژاد ایشان را با شخصیتهای منحرفی نظیر بنی صدر مقایسه کرده و از این طریق راه را برای خود بازتر کنند. نیاز به توضیح ندارد که اینگونه اقدام مضراتش اگر از اقدام دسته اول بیشتر نباشد کمتر نیست.

آنچه بی تردید نباید مغفول واقع شود نتایج مثبتیست که طی همین چند روز عاید ملت ایران شده است. ملت ایران در طول همین چندروز به خوبی توانست سره را از ناسره و دوست حقیقی را از دشمن و دوست دروغین تمییز دهد.

 جواد حق گو 

نوشته شده در پنج شنبه دوازدهم خرداد 1390
ساعت 9:47 توسط امین سلمانی پور بدون نظر|

 


در اقدامي مشکوک برخي زنان بي‌حجاب با سگ در گلزار شهدا به پرسه‌زني مي‌پردازند.

به گزارش نشريه يالثارات، در پي غفلت مسئولين فرهنگي و نگاه سياسي به مسائل فرهنگي، بيم آن مي‌رود تا آخرين سنگرهاي فرهنگي کشور در تسخير فرهنگ مبتذل غرب درآيد.گلزار شهداي بهشت زهراي تهران منزلگاه بيش از ۳۰ هزار شهيد والامقام دوران انقلاب و دفاع مقدس مي‌باشد که سفارش و تاکيدشان بر حفظ انقلاب و ارزشهاي آن به ويژه حفظ حجاب اسلامي بوده است.

اینک در اين مکان مقدس و در اين سنگر بزرگ فرهنگي، سربازان فرهنگ غرب با ظاهر‌هاي بزک کرده مشاهده شده‌اند؛ آناني که مزار شهدا را با پارک اشتباه گرفته‌اند. مدتي قبل مشاهده شد برخي از دخترکان بي‌حجاب با همراهی وحوش (سگ) در اين مکان مقدس به ويژه قطعات شهدا پرسه‌زني و خودنمايي مي‌کنند. اين نوع حضور آن هم در اين مکان مقدس آزردگي خاطر خانواده‌هاي شهدا و ايثارگران را به همراه داشته است. آيا باز هم بايد سکوت کرد؟

پرواضح است که اين وضعيت نشات گرفته از سياست‌هاي دولت در ناديده گرفتن قانون عفاف و حجاب و همچنين عدم برخورد با بي‌حجابي در شهر مي‌باشد.

گفتنی است گلزار شهدا، مامني براي علاقمندان و دلسوزان ارزشهاي انقلاب و اسلام و از قافله عقب‌ماندگان شهادت مي‌باشد، مامني براي آناني که نامهرباني و بي‌مهري‌هاي سياسيون برفرهنگ به ويژه عفاف و حجاب و نيز تاراج عفت و حياي زنان در خيابان بر دلشان عقده شده و قطعات شهدا را بهترين محل براي درد دل با شهدا و جلاي دل مي‌دانند.

نوشته شده در پنج شنبه دوازدهم خرداد 1390
ساعت 9:46 توسط امین سلمانی پور بدون نظر|

 


در دوم ارديبهشت سال 1358 بود كه حضرت امام خميني(ره) بنيانگذار انقلاب اسلامي طي فرماني به شوراي انقلاب رسماً تأسيس سپاه پاسداران را اعلام كرد.

اين نهاد مقدس كه توسط جمعي از جوانان مومن و متعهد انقلابي در جهت پاسداري از انقلاب تشكيل شد، بعدها طبق اصل 150 قانون اساسي موظف گرديد تا حافظ انقلاب و دستاوردهاي آن باشد.

سالروز تصويب اساسنامه سپاه پاسدارن توسط شوراي انقلاب بهانه‌اي شد تا طي گفتگويي تفصيلي با سردار سرلشكر محمدعلي جعفري فرمانده كل سپاه، علاوه بر مرور اجمالي كارنامه اين نهاد مقدس و انقلابي به برخي موارد روز و مهم كشور و منطقه نيز بپردازيم.

موضوعات مختلفي مانند نقش سپاه در برخورد با توطئه‌هاي مختلف عليه نظام از جمله فتنه 88، ورود به عرصه مقابله با تهديدات سايبري، تغيير و تحول در نظام ساختاري و ترفيع درجه در سپاه، توان موشكي و اشراف اطلاعاتي سپاه در مقابله با دشمنان فرامنطقه‌اي، فعاليت سپاه در عرصه اقتصادي و سازندگي و نيز تحليل خيزش‌هاي اخير منطقه از جمله مواردي بود كه "آقا عزيز " با صبر و تحمل فراوان در مدت زمان دوساعت علي رغم حجم زياد كارهاي خود به آنها پاسخ داد.

* سپاه براي حفاظت از انقلاب هيچ قيد و محدوديتي ندارد

سردار جعفري با اشاره به وظيفه سپاه پاسداران بنا بر اصل 150 قانون اساسي گفت: آنچه در قانون به عنوان وظيفه و رسالت سپاه آمده را مي‌توان جامع، كلي و در واقع همه جانبه قملداد كرد.

وي با بيان اينكه همواره برداشت‌هاي متفاوتي از انقلاب اسلامي مي‌شود، افزود: وقتي در قانون اساسي عنوان شده كه سپاه بايد از انقلاب اسلامي و دستاوردهاي آن حفاظت كند، اينجاست كه طيف ماموريت‌هاي سپاه گسترده شده و در اين مسير هيچ قيد و محدوديتي براي ايفاي نقش يا رسالت سپاه نمي‌توان قائل شد.

فرمانده كل سپاه با بيان اينكه امروز اسلام ناب محمدي(ص) در انقلاب اسلامي خلاصه شده است، ادامه داد: وقتي قرار است ما از اين گوهر ارزشمند و گرانبها نگهباني كنيم و مراقب و حافظ دستاوردهاي آن باشيم، اينجاست كه هيچ‌گونه قيد و محدوديتي براي اين حفاظت قائل نمي‌شويم هرچند اين كار ظرافت و حساسيت خاص خود را دارد.

جعفري با اشاره به جمله‌اي از رهبر معظم انقلاب درباره سپاه تصريح كرد: حضرت آقا فرمودند درست است كه ماهيت سازماني سپاه يك ماهيت نظامي است، اما سپاه صرفاً نظامي نيست بلكه يك سازمان امنيتي، فرهنگي، عقيدتي، سياسي و نظامي است يعني همه جنبه‌هاي كاركردي از سازمان‌ سپاه مورد انتظار است تا بتواند آن نقش خود را كه حفاظت از انقلاب و دستاوردهاي آن است در همه عرصه‌هاي فرهنگي، سياسي، اقتصادي، اجتماعي، ‌امنيتي و اطلاعاتي ايفا كند.

وي با بيان اينكه امروز دشمن تهديدات خود را عليه انقلاب به يك عرصه خاص محدود نكرده، افزود: استكبار جهاني شبانه‌روز تلاش مي‌كند تا با تهديدات مختلف به انقلاب ضربه بزند و اينجاست كه سپاه به صورت همه جانبه بايد آمادگي داشته باشد تا در هر مقطع با هر نوع تهديد مقابله كند.

جعفري ادامه داد: اين نگاه ما به مأموريت‌ و رسالت سپاه است و انتظار مقام معظم رهبري هم از سپاه همين است نه اينكه صرفاً به ايفاي نقش‌هاي سخت يا فقط در عرصه‌هاي نظامي و امنيتي بپردازد.

* هجمه دشمن عليه ولايت فقيه و سپاه به خاطر اثرگذاري آنها در جامعه است

عضو شوراي عالي امنيت ملي در ادامه، شاخصه برجسته و نقطه قوت نظام جمهوري اسلامي را "انقلاب اسلامي " دانست و اظهار داشت: تفاوت اصلي اين نظام با ديگر نظام‌هاي حكومتي دنيا كه حتي اسم خود را اسلامي گذاشتند اين است كه جمهوري اسلامي ايران خود را ظرف انقلاب اسلامي مي‌داند و از اين‌رو انقلاب اسلامي و استمرار حركت انقلاب و محقق ساختن اهداف آن براي نظام جمهوري اسلامي يك اصل محسوب مي‌شود.

* نظام جمهوري اسلامي بدون "انقلاب اسلامي " معنا ندارد

وي خاطر نشان كرد: از اين منظر اصولا نظام جمهوري اسلامي بدون انقلاب اسلامي و استمرار آن معنا ندارد و اين نكته بارز و برجسته نظام ما در مقايسه با ساير نظام‌ها است.

فرمانده كل سپاه نقش اصلي رهبري و ولايت فقيه در نظام جمهوري اسلامي را مراقبت از جنبه‌هاي الهي، اسلامي و ديني جامعه عنوان كرد و گفت: هرچند رشد در زمينه‌هاي مادي و رفاهي و نيز توجه به نيازهاي مردم هم نكاتي است كه بايد مد نظر قرار بگيرد، اما مفهوم انقلاب اسلامي، در حقيقت هدايت جامعه و تلاش براي استقرار دين و دستورات الهي در كشور است.

جعفري در عين حال افزود: از آنجا كه اين يك كار بسيار سخت و زمان‌بري است و در طول زمان، به تدريج محقق مي‌شود، بايد استمرار انقلاب اسلامي وجود داشته باشد تا ما بتوانيم آرام آرام به سمت استقرار يك جامعه ديني و پياده‌سازي دستورات الهي در جامعه خود و سپس اثرگذاري در جامعه جهاني اسلامي حركت كنيم.

وي درخصوص هجمه‌هاي سنگين عليه دو محور ولايت فقيه و سپاه از طرف دشمن، تصريح كرد: علت اينكه دشمن نوك تيز پيكان حملات خود را به سمت ولايت و سپاه نشانه گرفته، نقش موثر اين دو در حفاظت از انقلاب اسلامي و محقق شدن اهداف آن است و هرچه اين نقش موثرتر باشد، هجمه و حملات دشمن نيز سنگين‌تر خواهد بود.

فرمانده كل سپاه گفت: البته در اين ميان فرقي ندارد كه اگر مردم هم به دليل داشتن ايمان و بصيرت و دينداري از رهبري حمايت كنند، دشمن ايمان و باورشان را مورد هجمه قرار مي‌دهد تا بتواند در راه تحقق اهداف اصيل انقلاب اسلامي ايجاد خلل و مانع كند تا اين مسير به انحراف كشيده شود.

* بيشترين نگراني امام(ره) از دشمنان داخلي نظام بود

جعفري خاطرنشان كرد: مخالفت با انقلاب اسلامي و اهداف آن تنها مربوط به دشمن خارجي نيست بلكه ما در حوزه داخلي نيز اين دشمنان را داريم و اگر به وصيتنامه حضرت امام(ره) برگرديم مي‌بينيم كه‌ دغدغه و نگراني اصلي حضرت امام(ره) از دشمنان خارجي مثل آمريكا و اسرائيل نيست بلكه همه نگراني‌شان از دشمنان داخلي و از مخالفان انقلاب اسلامي در داخل بود.

وي فتنه 88 را بروز همين دشمني‌هاي مخالفان داخلي انقلاب اسلامي و راه امام(ره) دانست و افزود: اين در حالي است شعار اين افراد همان شعار انقلاب بود و خودشان را به امام(ره) و راه امام(ره) مي‌چسباندند.

* مخالفت اصلي جريان فتنه در سال 88 با موضوع ولايت فقيه بود

فرمانده كل سپاه تصريح كرد: همه تلاش امام(ره) اين بود كه ولايت فقيه را در رأس نظام اسلامي قرار دهد، اما خيلي واضح و روشن است كه مخالفت اصلي فتنه 88 با همين موضوع ولايت فقيه بود و اين را بخوبي در بي‌توجهي آنها به تصميمات رهبري كه بايد فصل‌الخطاب باشد، مي‌شد ديد.

جعفري با بيان اينكه فتنه 88 پايان خوبي داشت، گفت: مردم در طول اين 8 ماه مقابله و مبارزه، قدر ولايت فقيه را به خوبي شناختند و اين را در 9 دي و 22 بهمن 88 ابراز كردند و از اينجا مي‌توان گفت كه هم عقبه‌هاي فتنه 88 و هم مخالفت‌هاي آنها با مسير انقلاب اسلامي به مردم خودمان و نيز مسلمانان ديگر كشورها كه علاقمند به سرنوشت جمهوري اسلامي بودند به خوبي شناسانده شد.

وي در خصوص پيش‌بيني وقوع اين فتنه نيز اظهار داشت: اين حوادث به صورت كلي قابل پيش‌بيني بود و اين شتاب اخيري كه انقلاب اسلامي در طول اين 5 سال اخير در همه ابعاد گرفته بود و نيز روند جديد يا اصلاح مسير انقلاب نسبت به انحرافات قبلي كه وجود داشت و در كنار آن، توقع‌ها يا مخالفت‌هايي كه در دوره‌هاي قبلي بود، طبيعي بود كه اين‌ها در يك نقطه به مخالفت‌هايي مي‌رسند و اين دو جريان در يك جايي با هم برخورد خواهند كرد كه فتنه 88 حاصل اين برخورد بود.

عضو شوراي عالي امنيت ملي ادامه داد: اين روند و شتابي كه انقلاب اسلامي از سال 82 و 83 به بعد گرفت و پس از آنكه دوره اصولگرايي با حمايت‌ها و مطالبات رهبري روي صحنه آمد و كار را شروع كرد، طبيعي بود كه اين فتنه بوجود بيايد ولي به اين صورت و اين شكلي كه اتفاق افتاد و با اين شدت، كسي پيش‌بيني نمي‌كرد.

* سخنان بنده در سال گذشته تنها گوشه‌اي از سوابق و عملكرد سران فتنه بود

جعفري با اشاره به سخنان خود در سال گذشته در مجمع پيشكسوتان جهاد و شهادت درباره پشت پرده اقدامات سران فتنه كه بازتاب‌هاي فراواني در سطح افكار عمومي داشت، تاكيد كرد: آن‌چه كه ما در آن جلسه گفتيم تنها گوشه‌اي از اطلاعاتي بود كه در رابطه با سران فتنه يا حاميان فتنه 88 وجود داشت.

وي با بيان اينكه در اين باره اطلاعات مهم ديگري نيز وجود داشت، تصريح كرد: هدف ما روشن شدن مردم و محاكمه سران فتنه در افكار عمومي بود چراكه آنها تمام تلاش خود را براي تاثير بر نظر و عقايد مردم گذاشته بودند و برخورد سخت قضايي با آنها براي طرفدارانشان كه آنها را قبول داشتند، روشنگر نبود و نتيجه عكس مي‌داد.

* ناگفته‌هاي زيادي از پشت پرده اقدامات سران فتنه وجود دارد

فرمانده كل سپاه با بيان اينكه البته اين اطلاعات از طرق ديگر نيز به مردم منتقل شده اما هنوز بخش‌هايي از آن گفته نشده است، افزود: خاصيت و مدل جنگ نرم همين است و الا اگر برخورد سخت قضايي شود، ديگر جنگ نرم نخواهد بود.

جعفري افرود: شايد در ابتدا بخشي از مردم كه چارچوب‌هاي نظام را قبول دارند اما مخالف سياست‌ها و بعضي روش‌ها هستند، از آنها حمايت كردند كه البته اين‌ها هم 10 تا 15درصد بيشتر نبودند، اما پس از اتفاقات سال 89 همين بخش نيز حمايت خود را قطع كردند و اين در واقع نتيجه همان مقابله خوب و مناسب با پديده تهديد نرم بود.

وي ادامه داد: در شهري مانند تهران با ميليونها نفر جمعيت، وجود 2 يا 3 هزار نفر افرادي كه اساساً ضديت ريشه‌اي و مبنايي با انقلاب دارند يا منافق و كمونيست هستند يا باقي مانده‌هاي آنها هستند يا سلطنت‌طلب‌اند و يا بهائي، چندان عجيب نيست.

عضو شوراي عالي امنيت ملي تصريح كرد: به صحنه آوردن اين افراد در كنار عده‌اي اراذل و اوباش چندان سخت نيست اما مسئله مهم، عدم همراهي مردم با آنهاست.

* آزمون عملي و موفق سپاه‌هاي استاني در فتنه 88

وي در بخش ديگري از اين گفتگو به موضوع تغيير و تحول ساختاري در سپاه و ايجاد سپاه‌هاي استاني اشاره كرد و گفت: در حقيقت هدف اصلي اين كار اتصال بسيج به بدنه سپاه و استفاده از اين ظرفيت عظيم بود.

فرمانده كل سپاه ادامه داد: پيش از اين در سطح استان دو ساختار نيروي مقاومت و لشكرها و تيپ‌هاي نيروي زميني وجود داشت ولي با اين ادغام، شاهد تمركز در مديريت و فرماندهي از يك طرف و هم افزايي و هماهنگي بسيج در كمك به يگان‌هاي نيروي زميني از طرف ديگر بوديم.

جعفري اين تحول را در رسيدن به انعطاف سازماني در جهت انجام ماموريت‌ها بسيار موثر دانست و افزود: در فتنه 88 هرچند هنوز به دليل شروع تازه اين كار در آمادگي كامل نبوديم، ولي اين ماموريت با موفقيت انجام شد و مي‌توان گفت سپاه‌هاي استاني در ميدان عملي آزموده شدند.

* سپاه به شدت درگير مقابله با تهديدات سايبري است

فرمانده كل سپاه همچنين به موضوع ورود به فضاي سايبري و اينترنتي اشاره كرد و افزود: فضاي اينترنت يك امكاني است كه فناوري و علم امروز را در اختيار بشر قرار داده و مي‌توان استفاده‌هاي خيلي مفيدي از آن كرد اما از اول هم معلوم بود كه دشمن به دنبال سوء‌استفاده در جهت ايجاد عمليات رواني و اطلاع رساني غلط از اين ظرفيت است و در اين مسير دست به اقداماتي هم زده بودند.

وي افزود: بنابراين ما براي دفاع از انقلاب در عرصه جنگ سايبري، نيازمند ايجاد سازوكار و فراهم كردن بسترهاي لازم بوديم.

فرمانده كل سپاه با بيان اينكه اين امر در كشورهاي ديگر نيز سابقه داشته و البته بهره‌برداري‌ از آن هم مختلف است، خاطر نشان كرد: دشمن در فضاي سايبري از طريق ابزار نرم به دنبال ضربه زدن به زيرساخت‌ها و زيرسيستم‌هاي يك كشور است تا آن جامعه را فلج كند و واضح بود كه دشمن در اين زمينه سرمايه‌‌گذاري زيادي كرده بنا بر اين ما هم بايد خود را آماده مقابله با اين تهاجم مي‌كرديم.

وي افزود: اين توانمندي در كشور و در نيروهاي انقلابي وجود داشت و سپاه تنها مي‌بايست بستر را براي بهره‌برداري اين نيروها فراهم مي‌كرد تا بتوانند از اين امكان براي مقابله با اقدامات ضدفرهنگي دشمن در جبهه جنگ نرم فرهنگي استفاده كنند.

عضو شوراي عالي امنيت ملي با بيان اينكه سپاه فقط بسترهاي لازم را در اين خصوص فراهم كرد، گفت: افسران اين صحنه دانشجويان و نيروهاي انقلابي بودند كه مي‌توانستند كار كنند و سپاه تنها يك نوع سازماندهي و ايجاد بستر و سازمان براي استفاده بهتر از اين ظرفيت را فراهم كرد كه البته مؤثر بود.

* اينترنت ابزار اصلي سازمان‌دهي اغتشاشات خياباني در فتنه 88 بود

جعفري با بيان اينكه فضاي اينترنت ابزار اصلي سازماندهي، اطلاع‌رساني و ‌هدايت استكبار براي اقدامات كف خياباني در فتنه 88 بود، گفت: اين آمادگي‌ كه سپاه در خود ايجاد كرد، زمينه‌ساز شناسايي و مقابله با اين شبكه‌ها شد و توانست اينها را تا حد زيادي كنترل كند.

وي با بيان اينكه امروز هم سپاه در اين فضا، سخت درگير اقدامات اطلاعاتي و شناسايي است، گفت: هرچند ضربه‌هاي زيادي به شبكه‌هاي اصلي دشمن وارد شده اما باز در حال بازسازي و ارتباط گيري هستند كه البته تحت شناسايي و اشراف ما قرار دارند. البته جريانات ديگري نيز وجود دارند كه در آينده و در زمان مناسب خود بياد با آنها برخورد شود.

* اقدامات و توانمندي‌هاي دشمن فرامنطقه‌اي تحت اشراف كامل اطلاعاتي ماست

فرمانده كل سپاه در بخش ديگري از گفتگوي خود با فارس كه به بررسي وضعيت و توان سپاه رزمي پرداخته شد، با اشاره به توانمندي‌هاي مهم در خصوص اشراف اطلاعاتي نسبت به دشمنان فرامنطقه‌اي گفت: شايد در ابتداي ورود اين دشمنان به منطقه ما از لحاظ اطلاعاتي كمبودهايي داشتيم، اما امروز و با گذشت نزديك به 8 سال از اين حضور، اهداف، توانمندي‌ها، روش‌ها و تاكتيك‌هاي دشمن در رصد كامل ما قرار دارد.

جعفري ادامه داد: در اين مدت علاوه بر اينكه ما از لحاظ توانمندي‌هاي فناوري و تكنولوژي در خصوص جمع‌آوري اطلاعات ارتقا زيادي داشتيم، شيوه‌ها و روش‌هاي دشمن نيز امروز كاملا آشكار شده و به اصطلاح لو رفته و براي ما كاملا مشخص است كه آنها چه كارهايي را مي‌خواهند انجام دهند.

* همكاري اطلاعاتي مرزنشينان با سپاه براي شناسايي اهداف دشمن

وي همچنين گفت: نكته مهم ديگري كه در اين رابطه وجود دارد، اين است كه بسياري از مردم مناطق مرزي كه دشمن به انحاء مختلف از آنها سوءاستفاده مي‌كرد، امروز به باطل بودن و غير قابل اعتماد بودن دشمن پي برده و فهميده‌اند كه نمي‌توانند بر آنها تكيه كنند و امروز همين افراد اطلاعات خوبي را به دستگا‌ه‌هاي اطلاعاتي جمهوري اسلامي مي‌رساندند.

فرمانده كل سپاه افزود: مجموعه اين عوامل باعث شده كه امروز سپاه پاسداران انقلاب اسلامي اشراف اطلاعاتي خيلي خوب نسبت به دشمن و اهداف آن در منطقه داشته باشد.

* زمان تهديد نظامي عليه جمهوري اسلامي ايران گذشته است

جعفري در خصوص توان موشكي سپاه به عنوان يكي از مولفه‌هاي قدرت در منطقه نيز خاطر نشان كرد: در مورد توانمندي‌هاي موشكي يا حتي پدافند هوايي و دريايي كه موضوعات مهمي محسوب مي‌شوند، بايد گفت وقتي يك مجموعه با تهديدات جدي روبرو مي‌شود، سرعت بيشتري به ايجاد آمادگي‌ها و توسعه توانمندي‌هاي خود خواهد داد.

وي افزود: در همين راستا با توجه به اينكه در 8، 7 سال اخير، تهديد به ما نزديك شده بود، ما سرعت و شتاب خوبي در افزايش توان‌ و آمادگي‌ در ابعاد مختلف داشتيم كه با همان انگيزه دفع خطر و مقابله و افزايش آمادگي‌ها صورت گرفت.

فرمانده كل سپاه با بيان اينكه اين چند سال مدت زمان زيادي بود كه ما در چنين حالتي قرار داشتيم، گفت: الان در پايان 8 سال به نقطه‌اي رسيده‌ايم كه خيلي‌ از مردم و حتي دشمنان ما فهميده‌اند كه ديگر تهديد نظامي عليه ايران اثرگذار نخواهد بود.

جعفري با اشاره به سخنان مقامات رژيم صهيونيستي كه گفته‌اند "ديگر زمان تهديد نظامي عليه ايران گذشته است " تصريح كرد: دليل اين بازدارندگي همان رشد و سرعت در افزايش توانمندي‌ها از جمله توانمندي‌هاي موشكي است.

* اسراييل و تمامي پايگاه‌هاي امريكا در منطقه تحت برد موشكي ماست

وي درخصوص برد موشك‌هاي سپاه پاسداران براي مقابله با دشمن فرامنطقه‌اي تاكيد كرد: هرچند ما توان افزايش برد موشك‌هاي خود را داريم اما نيازي به اين موضوع احساس نمي‌كنيم چراكه امروز دشمن فرامنطقه‌اي ما يعني رژيم اشغالگر قدس در برد موشكي ما قرار دارد و نيروهاي عمده آمريكايي هم اگر قرار باشد از تهديدات اسراييل حمايت كنند، از آنها به ما نزديك تر هستند و آنها نيز در برد كامل آتش ما قرار دارند.

* تاكتيك جنگ نامتقارن سپاه در زير درياها

جعفري درباره ورود نيروي دريايي سپاه به عرصه زيرسطحي‌ها نيز تصريح كرد: محيط زير سطح دريا فضاي خوبي است كه نيروهاي ما هم از آن استفاده مي‌كنند اما اين استفاده به شكل نامتقارن و كوچك است و اين طور نيست كه ما به دنبال ساخت زيردريايي‌هاي بزرگ و حجيمي باشيم كه اينها آسيب‌پذير هستند.

وي ادامه داد: از آنجا كه نگاه سپاه در بحث افزايش توانمندي‌ها و مقابله با دشمن در زمينه جنگ نامتقارن تعريف شده است، بنابر اين ما بايد در ساخت تجهيزات و حتي تعريف تاكتيك‌ها نيز از همين روش‌هاي نامتقارن استفاده كنيم.

فرمانده كل سپاه افزود: اين تجهيزات جديد با سرعت بالا و حجم كوچك‌تر در زير دريا عملكردي مشابه قايق‌هاي كوچك و تندرو بر روي سطح دارند كه دشمن از آن وحشت دارد.

جعفري با بيان اينكه اين موضوع به عنوان يك استراتژي عملياتي براي ما درحال پيگيري و انجام است، خاطرنشان كرد: در گذشته شايد اين علم و فناوري در اختيار ما نبود اما امروز كه به اين توان دست پيدا كرديم و بايد به دنبال توليد انبوه و مجهز شدن به اين سامانه‌ها در كنار ديگر تجهيزات باشيم.

* دشمنان فرامنطقه‌اي در خليج‌فارس به شدت آسيب‌پذير هستند

وي با اشاره به وظيفه سپاه در حفاظت از منطقه خليج فارس گفت: امروز نه تنها توانايي كامل براي حفاظت از خليج فارس و تنگه هرمز را داريم، بلكه با توجه به اينكه دفاع و مقابله با تهديدات دشمن در دوردست بر عهده سپاه نيز گذاشته شده، در حال افزايش و سرمايه‌گذاري بر روي اين توانمندي‌ها هستيم تا بتوانيم همانطوري كه دشمن مي‌تواند در نقاط دورتر و خارج از خليج‌فارس بايستد و با هواپيما و موشك‌هاي دور بردش به ما حمله كند، ما نيز بتوانيم خود را به دشمن رسانده و به او ضربه بزنيم.

فرمانده كل سپاه افزود: براي تحقق اين امر، طراحي روش‌هاي نامتقارن از گذشته در دستور كار ما بوده و امروز به راه‌ها، روش‌ها و تمهيدات آن دست پيدا كرده‌ايم و ان‌شاءالله سپاه به زودي نسبت به اين توانمندي‌ها نيز مجهز خواهد شد.

* ناوهاي جنگي دشمن در اقيانوس هند هم در امان نخواهند بود

جعفري در خصوص حضور ناوهاي هواپيمابر نيروهاي فرامنطقه‌اي در خليج فارس نيز گفت: دشمن خيلي وقت است كه به آسيب‌پذير بودن حضور ناوهاي جنگي‌اش در خليج فارس پي برده و ظاهرا از راهبردهاي نظامي و عملياتي‌ آنها اين است كه اگر بخواهند عليه ما دست به اقدام نظامي بزنند، اين‌ ناوها را از خليج‌فارس خارج كرده و در نزديكي درياي عمان و اقيانوس هند مستقر شوند و از آنجا عليه ما عمليات كنند.

وي تصريح كرد: ما به دنبال اين هستيم كه بتوانيم برد عملياتي خود را افزايش داده و در آنجا هم به شناورهاي دشمن دسترسي پيدا كنيم.

* پروژه‌هاي مهم تحقيقاتي سپاه بزودي معرفي خواهد شد

جعفري با بيان اينكه در آينده نزديك جديدترين دستاوردهاي تحقيقاتي سپاه در نمايشگاهي با حضور فرمانده معظم كل قوا به نمايش در خواهد آمد، گفت: اين نويد را به ملت ايران مي‌دهيم كه در سال 90 چند پروژه مهم و بزرگ خواهيم داشت كه نوع و ماهيت اين پروژه‌ها نيز به زودي اعلام خواهد شد.

* "سودآوري " هدف اصلي سپاه در موضوعات اقتصادي و سازندگي نيست

وي در ادامه به موضوع ورود سپاه به عرصه‌هاي سازندگي و اقتصادي در كشور اشاره كرد و با بيان اينكه اين موضوع به سال‌هاي ابتدايي پس از جنگ بر مي‌گردد، گفت: در پايان جنگ كه كشور وارد دوران سازندگي شد، سپاه از توانمندي‌هاي خوبي در زمينه ماشين‌آلات مهندسي و اقداماتي مانند جاده‌سازي و سدسازي برخوردار بود و لازم بود تا اين توان بالقوه به صحنه بيايد.

فرمانده كل سپاه با بيان اينكه يكي از عرصه‌هاي مهم مقابله دشمن با انقلاب به جز موضوعات فرهنگي و سياسي و امنيتي، به حوزه اقتصادي بر مي‌گردد، خاطر نشان كرد: دشمن از همان مقطع بر روي موضوع سازندگي در كشور متمركز شد تا اجازه ندهد نظام در زمينه اقتصاد و معيشت، مشكلات كشور را حل كند.

جعفري تحريم‌هاي متعدد و فشار و محاصره اقتصادي عليه جمهوري اسلامي را در همين راستا ارزيابي كرد و گفت: سپاه در همه صحنه‌ها ازجمله تهديدات اقتصادي وظيفه حفاظت از انقلاب را دارد و طبيعي بود كه اين صحنه يك صحنه جدي و جهادي باشد.

وي ادامه داد: پس از جنگ كه مطالبات مردم زياد شده و حجم تخريب‌ها و عقب‌ماندگي‌ها به خاطر جنگ نيز افزايش يافته بود، بايد به هر صورت اين انباشت انتظارات مردم حل بر طرف مي‌شد و اين كار جز با روحيه جهادي نيروهاي انقلابي امكانپذير نبود و اين روحيه در نيروهاي سپاه و بچه هاي مهندسي سپاه وجود داشت.

فرمانده كل سپاه با بيان اينكه نمي‌شد اين روحيه و توان بالقوه را محدود كرد و كار را به شركت‌هاي تجاري خارجي يا داخلي سپرد كه تنها به دنبال سود مادي بودند، گفت: نكته مهمي كه بايد به آن توجه شود اين است كه سپاه در اين عرصه به هيچ وجه به دنبال سود مادي نيست.

جعفري افزود: البته اين ماهيت كار اقتصادي است كه سودآور باشد ولي اين سودآوري هدف ما در سپاه نيست بلكه ما به دنبال كمك به دولت در خصوص سازندگي كشور هستيم.

* سپاه بايد زودتر از اينها وارد سازندگي مي‌شد

وي براي مثال به موضوع ورود شركت‌هاي خارجي به پارس جنوبي براي حفر و انتقال و بهره‌برداري گاز اشاره كرد و گفت: اين كشورها را وارد كردند تا زمان را از ما بگيرند و ورود سپاه به اين صحنه نيز زماني بود كه با رفتن شركت‌هاي خارجي و زمين گذاشتن كار، همه نااميد شده بودند و با ورود سپاه به عرصه بود كه ورق كاملا برگشت.

فرمانده كل سپاه با اشاره به اينكه بايد از همان اول سپاه را وارد اين عرصه مي‌كردند، اظهار داشت: اين خبط در دوران سازندگي و اصلاحات صورت گرفت و اگر اين كار شده بود امروز پيشرفت‌هاي بهتري داشتيم اما متاسفانه دير از سپاه خواسته شد.

جعفري افزود: در ابتداي كار برخي معتقد بودند كه اين توانايي در سپاه وجود ندارد و بايد تمامي كار را به شركت‌هاي خارجي واگذار كرد اما از آنجايي كه هدف و باور سپاه، خودكفايي بود، فاز 15و 16پارس جنوبي كه سپاه كار طراحي و ساخت آن را با اتكا به خود و نيز استفاده از تجهيزات و مهندسين داخلي كشور شروع كرد، به عنوان يك الگو در خروجي و حتي استانداردهايش شناخته مي‌شود.

* ممنوعيت ورود سپاه به پروژه‌هاي زير 100 ميليارد تومان

وي با بيان اينكه سپاه در ابتدا كار خود را با قبول پروژه‌هاي ريز و درشت شروع كرد، گفت: امروز با گذشت چندين سال ما فقط به پروژه‌هايي ورود پيدا مي‌كنيم كه يا از حد توان شركت‌هاي داخلي بيرون باشد و يا اينكه به دليل قرار گرفتن در مناطق مرزي و جاهايي كه به لحاظ امنيتي مشكل دارد، ديگران نتوانند به آن وارد شوند.

جعفري ادامه داد: از آنجا كه سپاه تنها به دنبال سود مادي در اين پروژه ها نيست و كمك به دولت را هدف اصلي خود قرار داده، در برخي پروژه‌ها تا جايي كه در توان باشد كار مي‌كنيم و پس از اتمام كار، پول آن را از دولت مي‌گيريم چراكه گاهي ممكن است بودجه نباشد و يا دير برسد. در اين صورت شركت‌هاي تجاري كار را تعطيل مي‌كنند.

وي با اشاره به جوسازي‌ها و هجمه سنگين دشمن عليه اقدامات سازندگي سپاه، دليل اين حملات را حضور موثر سپاه در اين صحنه‌ها دانست و افزود: يكي از راهبردهايي كه ما داشتيم و به تصويب رهبر معظم انقلاب نيز رسيده و اعمال مي‌شود، اين است كه ورود سپاه به پروژه‌هاي مختلف، جايي را براي مردم و شركت‌هاي خصوصي و كوچك، تنگ نكند.

جعفري با اعلام اينكه ورود سپاه به پروژه‌هاي كوچك و متوسط و پروژه‌هاي زير 100 ميليارد تومان ممنوع است، گفت: البته پروژه‌هايي از قبل بوده كه هنوز تمام نشده ولي دو سال است كه ديگر قراردادي در خصوص قبول اين قبيل پروژه‌ها نداشتيم.

فرمانده كل سپاه يادآور شد: البته اگر پروژه‌اي نيز بالاتر از 100 ميليارد تومان باشد ولي شركت‌هاي خصوصي بتوانند آن را انجام دهند، سپاه وارد اين پروژه‌ها نخواهد شد مگر آنكه شركت خصوص بخواهد اجحافي كند كه در اين صورت سپاه براي ايجاد رقابت و تعديل قيمت وارد خواهد شد.

* دستاورد معجزه‌گونه سپاه در حوزه اقتصادي امسال رونمايي مي‌شود

وي يكي ديگر از مهمترين اهداف سپاه براي ورود به عرصه اقتصادي را، محروميت‌زدايي در كشور عنوان كرد و گفت: بنا بر آنچه ابلاغ كرديم، همه موسسات در كنار انجام پروژه بايد در شعاع زيادي همه نياز روستاها و محرومين اطراف خود را برطرف كنند و اين غير از فعاليت‌هاي بسيج سازندگي است كه از دولت بودجه مي‌گيرند.

فرمانده كل سپاه خاطر نشان كرد: اگر اين رويه چند سال ادامه پيدا كند، نيازهاي كوچك و جزئي مردم در بسياري از روستاها كاملا بر طرف خواهد شد.

جعفري همچنين دستاوردهاي معجزه‌گونه سپاه را كه اخيرا اعلام شده در همين زمينه اقتصادي معرفي كرد و افزود: اين دستاورد بزرگ سپاه در سال جاري اعلام مي‌شود.

* اصلاح نظام ترفيع درجه در سپاه پاسداران

وي در ادامه اين گفتگو به موضوع تغيير و تحول در نظام ارزشيابي و ترفيع درجه در سپاه اشاره كرد و افزود: هدف اصلي تغيير و تحولات عالي در سپاه، توجه به معيارها و مولفه‌هاي اصلي قدرت در جهت دفاع از انقلاب در همه زمينه‌هاست.

فرمانده كل سپاه اظهار داشت: هرچند تمركز و پيشرفت خوبي در زمينه‌هاي فناوري و تجهيزات داشتيم اما اين موارد به تنهايي مولفه‌هاي اصلي قدرت ما را تشكيل نمي‌دهند، بلكه اين معنويت، ايمان، انگيزه و عشق به انقلاب و ولايت است كه از درون آن جانفشاني‌ها و فداكاري‌ها بيرون مي‌آيد و اين دقيقا همان چيزي است كه دشمن از آن وحشت دارد و موجب پيروزي ما در 8 سال دفاع مقدس شد.

جعفري با بيان اينكه در صحنه نبردهاي سخت و نيمه سخت و نرم آينده نيز همين موارد، عامل اصلي قدرت ما خواهد بود، تصريح كرد: دستمايه اصلي سپاه به عنوان يك نهاد انقلابي با اين همه مسئوليت‌هاي سنگين بايد بر روي ارزش و معنويت متمركز شود، همانطور كه رهبر معظم انقلاب هم معنويت را مولفه اصلي قدرت سپاه مي‌دانند.

وي ادامه داد: البته اين تحول در حرف آسان است ولي براي عملي شدن، با موانع سيستمي و نظام‌ها و آيين‌نامه‌هايي مواجه مي‌شويم كه در گذشته بدون اين نگاه و بدون توجه به اين مولفه قدرت، تهيه شدند و اين نظام‌ها و مكانيسم‌ها رسيدن به اين هدف را كند مي‌كند چراكه در آنها معنويت از حالت محوري خارج و توجه به تجهيزات و امكانات جايگزين آن شده بود.

* شاخصه‌هاي شايستگي محوري در سپاه در اختيار پاسداران قرار مي‌گيرد

فرمانده كل سپاه با بيان اينكه اين تحولات زمان‌بر خواهد بود، اظهار داشت: ما امسال را در سپاه به عنوان معرفي شاخصه‌هاي شايسته‌محوري به پاسداران و بسيجيان معرفي كرده‌ايم تا بدانند اين شايستگي‌هاي مد نظر چيست و چگونه سنجيده مي‌شود.

جعفري افزود: يكي از سختي‌هاي كار اين است كه شايستگي و مباني ارزشي عمدتا معيارهاي كيفي هستند كه بايد اينها را به سنجه‌هاي كمي و قابل ارزيابي تبديل كرد كه اين كار در گذشته صورت نگرفته است.

وي با بيان اينكه اين ملاك‌ها در آينده در ترفيع درجه، انتصابات و حتي ميزان حقوق افراد اعمال خواهد شد و تنها به موضوع سابقه و ميزان تحصيلات نخواهيم پرداخت، خاطر نشان كرد: تا يك ماه ديگر كتابچه آن در اختيار آحاد پاسداران قرار خواهد گرفت.

فرمانده كل سپاه با تاكيد بر اينكه البته اينها موارد دستوري و تكليفي نيست و بايد خود فرد براي رسيدن به خودسازي معنوي تلاش كند، گفت: هدف ما معرفي شايستگي‌ها در جهت خودارتقايي به پاسداران است و هرچند موضوع درجه در سپاه به عنوان يك سازمان با ماهيت نظامي و امنيتي قابل حذف نيست ولي مي‌توانيم اين نظام و ساختار را طبق نظر فرمانده معظم كل قوا اصلاح كنيم و اين كار خواهد شد.

سردار سرلشكر محمدعلي جعفري فرمانده كل سپاه پاسداران انقلاب اسلامي در بخش ديگري از گفتگوي خود درباره علل نامگذاري سال 90 به نام سال "جهاد اقتصادي " از سوي رهبر معظم انقلاب، مسايل اقتصادي را به زعم برخي افراد پاشنه آشيل جمهوري اسلامي ايران براي جلوگيري از استمرار انقلاب دانست و افزود: كشور ما از لحاظ ذخاير و منابع مادي و نيز از نظر نيروي انساني ارزشمند و باهوش يك كشور غني و قدرتمند است و به همين دليل بايد سرعت رشد اقتصادي كشور بيش از اينهايي باشد كه الان هست.

وي در خصوص علل محقق نشدن اين اهداف گفت: غير از سال‌هاي جنگ تحميلي كه تمام مردم درگير دفاع از كشور بودند، طي دو دوره هشت ساله در اين كشور در زمينه اقتصادي و فرهنگي مسيري مغاير با اصول و مباني اسلام طي شد و اكنون مدتي است كه اين مسير در حال چرخش به سمت عدالت در اداره كشور است و توجه به محرومين مجددا مورد توجه قرار گرفته است.

فرمانده كل سپاه با اشاره به موضوع هدفمند كردن يارانه‌ها، آن را يك اقدام مهم در جهت اميدوار كردن محروميني دانست كه بواسطه انحرافات به وجود آمده در مسير انقلاب، دچار نااميدي شده بودند.

جعفري با بيان اينكه هميشه ساختن يك بناي نو راحت‌تر از آن است كه بخواهيم ساختماني را خراب كرده و مجددا بسازيم، خاطر نشان كرد: جبران اين انحراف كه طي 16 سال صورت گرفته، در ده سال امكان پذير نخواهد بود بلكه بايد 16 سال تلاش كنيم تا فقط جبران مافات شود.

* آقا فرمودند هيچ كشوري به اين راحتي‌ها جرات حمله به ايران را ندارد

وي افزود: البته امروز كشور در شرايطي است كه از مرحله تهديدات امنيتي و نظامي عبور كرده و بنده جزو كساني بودم كه از همان پايان جنگ تحميلي گفتم ديگر تهديد نظامي عليه ايران تمام شد و اين از دستاوردهاي 8 سال دفاع مقدس بود.

عضو شوراي عالي امنيت ملي با بيان اينكه حضرت آقا هم فرمودند ديگر هيچ كشوري به اين راحتي‌ها جرات حمله نظامي به ايران را ندارد، تصريح كرد: ولي امريكايي‌ها فكر كردند با آمدن به اطراف ايران و اقدام به تهديد و نيز اشغال دو كشور عراق و افغانستان در غرب و شرق ايرن مي‌توانند راه به جايي ببرند كه در عمل ديدند اين طور نشد.

* اوج تهديدات نظامي عليه نظام در همين سال‌هاي اخير بود

جعفري افزود: ما بايد بدانيم كه از چه تهديداتي عبور كرديم و وارد چه صحنه‌اي شده‌ايم. تهديدات سياسي هميشه وجود دارد اما تهديدات نظامي اوجش در همين سال‌هاي اخير بود كه گذشت.

وي مهمترين تهديد پيش روي انقلاب را تهديدات اقتصادي دانست و اظهار داشت: همين تحريم‌هايي كه عليه كشورمان اعمال مي‌شود نيز در راستاي ايجاد فشار بيشتر بر جمهوري اسلامي است.

* تنها با روحيه جهادي مي‌توان از صحنه تهديدات عبور كرد

فرمانده كل سپاه با تاكيد بر اينكه تنها با تكيه بر روحيه جهادي مي‌توان از تهديدات و صحنه‌هاي نبرد عبور كرد، گفت: نامگذاري جهاد اقتصادي نيز در همين راستا صورت گرفت و ما بايد بدانيم كه اگر خواهان اقتصادي بالنده در كشور هستيم بايد در اين راه جهاد كنيم.

جعفري افزود: ما براي رسيدن به اهداف امنيتي و اقتدار نظامي خود تلاش فراواني كرده و دشمن را در اين مسير ناكام گذاشتيم پس براي رسيدن به قله‌هاي اقتصادي هم نيازمند جهاد و مبارزه‌اي طولاني هستيم كه شروع آن از امسال خواهد بود.

* تحريم‌هاي غرب عليه مقامات و مسئولين نظام، مضحك و خنده‌دار است

جعفري در ادامه درخصوص تحريم برخي مقامات جمهوري اسلامي ايران توسط اتحاديه اروپا، اين نحريم‌ها را مسخره و خنده‌دار دانست و گفت: همين اقدامات مضحك آنها نشان از فاصله زياد دشمن نسبت به شناخت ماهيت انقلاب و مسئولين نظام دارد، آن هم مسئوليني كه با تمام توان پاي انقلاب ايستاده‌اند.

وي افزود: ما در داخل كشور چيزي نداريم چه رسد به خارج كه حالا آنها بخواهند اموال ما را در خارج از كشور مصادره كنند.

عضو شوراي عالي امنيت ملي با بيان اينكه اين اقدامات موجب آشكار شدن ماهيت دشمنان براي ملت ايران خواهد شد، گفت: مهم اين است كه بدانند تحريم‌هاي كل كشور هيچ تاثيري نداشت چه رسد به اين اقدامات خنده‌دار.

* انقلاب‌هاي منطقه نتيجه ايستادگي انقلاب اسلامي در برابر دشمني‌هاي استكبار است

سردار جعفري در ادامه اين گفتگو به تحليل درخصوص حوادث اخير منطقه و ارتباط آن با انقلاب اسلامي ايران پرداخت و گفت: اين خيزشهاي عظيم منطقه بعد از گذشت سي سال و در پي روشنگري‌هاي انقلاب اسلامي ايران و نتيجه انباشت انتظارات و مطالبات مردم اين كشورهاست كه البته ما معتقديم سال‌ها دير اتفاق افتاده است.

فرمانده كل سپاه با بيان اينكه اين حوادث دفعتا و يك شبه بوجود نيامده‌اند، تصريح كرد: اين انقلاب‌ها پس از آن صورت گرفت كه ملتهاي منطقه ديدند ايران اسلامي عليرغم دشمني‌هاي استكبار خصوصا پس از فتنه 88 كه آنها آخرين ضربات خود را به پيكر انقلاب زدند، اين طور ايستاده و دشمني آنها نتيجه عكس داده است.

جعفري ادامه داد: علي رغم تمام اين دشمني‌هاي گسترده، مردم دنيا ديدند كه ايران اسلامي در همه عرصه‌هاي علمي و حتي اقتصادي مثلا در موضوع هدفمند كردن يارانه‌ها كه يك معضل بود براي كشور و امروز با موفقيت 100در صدي پيشرفت داشته و دشمن در اين مقابله دچار شكست‌هاي پي در پي شده است و همين موارد ايران اسلامي را به عنوان الگويي براي ملت‌ها قرار داده كه در مقابل زورگويي بايستند.

* انقلاب‌هاي منطقه كاملا مردمي و اسلامي با هدف ضدامريكايي و ضدصهيونيستي است

وي با بيان اينكه اين خيزشها و انقلاب‌هاي منطقه حداقل انتظاري است كه از ملت‌هاي مسلمان مي‌رود، گفت: اين حركت كاملا مردمي و اسلامي با الگوگيري از انقلاب اسلامي ايران و با هدف ضدامريكايي و ضدصهيونيستي در منطقه شروع شده و در آينده به نتايج مهتمري خواهد رسيد.

* برخورد دوگانه دنياي استكبار در موضوع انقلاب بحرين

فرمانده كل سپاه به طور خاص به حوادث و قضاياي امروز كشور بحرين اشاره كرد و با بيان اينكه در اين كشور ما شاهد يك حكومت فاسد و منحرف هستيم، گفت: بحرين يكي از چند كشوري است كه حركت انقلابي خود را عليه استكبار و نظام فاسد خود آغاز كرده اما برخورد استكبار و ايادي آنها با انقلاب بحرين نسبت به كشورهاي ديگر قدري متفاوت است و همين تفاوت‌ها و برخوردهاي دوگانه بايد باشد تا باطل بودن دنياي استكبار براي مردم عيان شود.

* جنايت در بحرين افشاكننده عوامفريبي امريكا در مصر و يمن خواهد بود

جعفري افزود: ممكن است امريكايي‌ها در ليبي و مصر و يمن دست به اقدامات عوامفريبانه بزنند اما اين جنايت در بحرين نيز بايد باشد تا ماهيت آنها را نشان دهد.

وي ادامه داد: از آنجا كه اكثريت مردم بحرين شيعه هستند، دشمن فكر مي‌كنند كه انقلاب اسلامي يعني انقلاب شيعه در حالي كه آنها نمي‌فهمند كه انقلاب اسلامي از اول مربوط به تمام دنياي اسلام است نه شيعه و سني.

عضو شوراي عالي امنيت ملي تصريح كرد: از طرف ديگر آنها فكر مي كنند كه بايد با انقلاب بحرين برخورد جدي‌تري داشته باشند چراكه مثلا ايران در آنجا برنامه‌هاي خاصي دارد.

* امروز مردم لبنان حامي حزب‌الله هستند

جعفري به موضع لبنان و حمايت مردم اين كشور از جريان حزب‌الله اشاره كرد و گفت: مگر در لبنان همه مردم شيعه هستند؟ درست است كه شيعيان حزب‌الله بسترساز مبارزه و استمرار انقلاب در لبنان شدند اما امروز همه مردم لبنان از حزب‌الله حمايت مي‌كنند و دشمن نيز دقيقا از همين مي‌ترسد.

وي ادامه داد: در مصر هم مردم با تكيه بر همين انقلاب اسلامي بود كه قانون اساسي خود را عوض كردند و ان‌شاءالله قصد روي كار آوردن يك نظام كاملا مردمي را دارند.

* فساد و سرسپردگي حكومت‌ها به امريكا و اسراييل؛ وجه مشترك قيام‌هاي منطقه

فرمانده كل سپاه وجه مشترك قيام ملتهاي منطقه عليه نظام‌هاي حاكم بر خود را فساد و سرسپردگي حاكمان اين كشورها به امريكا و اسراييل دانست و افزود: اينكه حاكم بحرين به امريكا اجازه داده تا از طريق اين كشور وارد خليج فارس شده و در منطقه اسلامي پايگاه نظامي بزند، اوج سرسپردگي آنها را مي‌رساند كه مردم بحرين نمي‌توانند اين ذلت را تحمل كنند.

* عربستان منتظر دست انتقام الهي در آينده نزديك باشد

جعفري همچنين دخالت نظامي عربستان در بحرين را يك حركت باطل و اشتباه استراتژيك دانست و گفت: عربستان بايد در هر حركت باطلي دست به اشتباه بزند تا زودتر به پايان عمر خود برسد.

وي با بيان اينكه حتما در آينده نزديك دست الهي اين جنايات عربستان را جواب خواهد داد، تصريح كرد: البته اين امر براي آنها قابل فهم نيست و آنها از درك اين موضوع عاجزند.

* قدرت نظامي ايران قابل قياس با عربستان نيست

عضو شوراي عالي امنيت ملي اظهار در خصوص مواضع خصمانه عربستان عليه كشورمان و ادعاي دخالت ايران در امور منطقه نيز تصريح كرد: بايد صبر انقلابي داشت و الا براي ايران كاري ندارد تا مانند عربستان عمل كند چراكه قدرت نظامي ايران اصلا قابل قياس با كشوري مانند عربستان نيست اما ايران احتياجي به اين كارها ندارد بلكه بايد منتظر بود تا دست انتقام الهي ان شاءالله در آينده نزديك انتقام اين جنايات را از آنها بگيرد.

* "جريان انحرافي " درك صحيحي از انقلاب و پيامدهاي آن در منطقه ندارد

جعفري در پاسخ به اين سوال كه با اين تفاسير چطور برخي جريانات انحرافي در داخل كشور، ريشه اين خيزش‌ها را آمريكايي-اسراييلي دانسته و به جاي استفاده از واژه "بيداري اسلامي " بر لفظ "بيداري انساني " تاكيد دارند، با بيان اينكه فهم و درك صحيح از مسير درست انقلاب و توجه به پيامدها و نتايج آن براي كساني كه در مسير انقلاب نيستند، قابل فهم نيست، گفت: تنها كسي كه از جنس انقلاب اسلامي باشد مي‌تواند مباحث مربوط به آن را درك كند.

وي ادامه داد: جريان انحرافي يعني كساني كه از مسير اصولگرايي منحرف شدند و البته ما تعارف مي‌كنيم كه به آنها جريان انحرافي مي‌گوييم اما هرچه جلوتر مي‌رويم و زاويه اين انحراف با مسير اصلي انقلاب بيشتر مي‌شود، عمق اين شكاف نمايان‌تر خواهد شد و همين باعث مي‌شود كه آنها از درك صحيح انقلاب و پيامدهاي آن در سطح منطقه عاجز باشند.

* تحليل جريان انحرافي از حوادث منطقه در راستاي هدف امريكاست

فرمانده كل سپاه با اشاره به موضع‌گيري وزير خارجه امريكا در خصوص حوادث منطقه گفت: اين تحليل‌هاي جريان انحرافي نيز به نفع امريكا و اسراييل و شبيه همان تحليل مذبذبي است كه خانوم كلينتون به عنوان وزير خارجه امريكا از حوادث منطقه مي‌كند.

جعفري با تاكيد بر اينكه اصلي‌ترين هدف انقلاب، همين بيداري اسلامي در سطح ملت‌هاي منطقه است، افزود: اين طبيعي است كه جريان انحرافي در داخل كشور توان تحليل درست اين اتفاقات را نداشته باشد.

* امريكايي دانستن خيزش‌هاي منطقه عمق فاجعه انحرافي را مي‌رساند

وي هدف اصلي ايران اسلامي را معرفي صحيح اسلام و ارزش‌هاي اسلامي به دنيا عنوان كرد و افزود: اينكه جريان انحرافي در داخل تحليل ديگري بكند و اين اراده الهي را كه بعد از تلاش و مجاهدت‌هاي سي ساله انقلاب در قالب خيزش‌هاي منطقه نمود پيدا كرده، منتسب به امريكا بداند، عمق فاجعه انحراف است و كسي كه چنين تحليلي داشته باشد قطعا مخالف انقلاب است و در آينده همين جريان در مقابل انقلاب اسلامي خواهد ايستاد.

عضو شوراي عالي امنيت ملي با اشاره به عملكرد سران فتنه در حوادث اخير گفت: جريانات قبلي از نظر مردم تمام شدند و دست آنها براي ملت رو شده اما جريان انحرافي جديد با سر دادن شعارها و بكارگيري ترفندهاي جديد قصد رويارويي با انقلاب را دارد و اين جريان در آينده به طور قطع به مقابله با انقلاب بلند خواهد شد.

جعفري ادامه داد: البته اينها موضوعات جديدي نيستند بلكه ما در صدر اسلام به خصوص در زمان حكومت اميرالمومنين(ع) نيز اين جريان را در قالب خوارج مي‌بينيم كه امام علي(ع) نيز بيشترين درگيري را با آنها داشت نه با دشمنان خارجي و جريان انحرافي امروز شبيه همان خوارج هستند.

وي بابيان اينكه البته هميشه بايد در كنار جريان حق، جريان باطل نيز وجود داشته باشد تا بتوان به ارزش و حقانيت مسير اصلي پي برد، خاطر نشان كرد: ان شاءالله با لطف خدا و با بصيرت و ايماني كه در ملت ايران نسبت به اسلام و ولايت سراغ داريم و با مستحكم‌تر شدن اين ريسمان الهي و رابطه ميان امت و امامت، اين انقلاب شتاب بيشتري خواهد گرفت هرچند بايد بدانيم كه در اين مسير دشمني‌ها نيز بيشتر خواهد شد.

* استفاده باطل جريان انحرافي از تابلو و شعارهاي حق خطرناك است

فرمانده كل سپاه با تاكيد بر اينكه امروز دور شكست دشمنان خارجي است، در خصوص وظيفه نيروهاي انقلاب در شرايطي كه اين جريان نانحرافي در بدنه اصولگرايي نفوذ كرده، گفت: البته در گذشته و در ايام اصلاحات يا فتنه اخير نيز دشمنان داخلي در ميان خودي‌ها و در داخل نظام نفوذ كرده بودند اما اين ماهيت انقلاب است كه هر چيز غير خودي را از خود دور مي‌كند.

جعفري تصريح كرد: اين طبيعي است كه ما امروز در جامعه و در كنار مسير اصلي انقلاب شاهد وجود يك جريان انحرافي باشيم اما اينكه اين جريان انحرافي بخواهد از تابلو و شعار حق استفاده باطل كند، خطرناك است.

وي درباره تفاوت خطر اين جريانات انحرافي با دشمنان خارجي گفت: تهديدخارجي هرچه بيشتر باشد انقلاب اسلامي را شفاف‌تر و رشد و توسعه آن را تسريع مي‌كند مانند آنچه در 8 سال جنگ تحميلي افتاد و مردم ما با تمامي دنياي استكبار جنگيدند.

* خط نفاق جديد در حال رشد است

عضو شوراي عالي امنيت ملي با بيان اينكه براي زدن جريان حق بايد مانند منافقين صدر اسلام ابتدا در درون آن نفوذ كرد و از داخل به آن ضربه زد، ادامه داد: براي همين است كه مي‌گوييم منافقين، دشمنان اصلي انقلاب هستند كه البته اين منافقين در هر مقطع با شكل و ظاهر متفاوتي بروز پيدا مي‌كنند.

جعفري اظهار داشت: سازمان تروريستي منافقين وقتي از ايران خارج شدند همه مردم به ماهيت اصلي آنها پي بردند و ديگر تهديد جدي براي ما محسوب نمي‌شوند اما خط نفاق تمام نشد و امروز اين خط در حال رشد است و سعي دارد تا واقعيت خود را پنهان كند.

وي با تاكيد بر اينكه البته هنوز افرادي هستند كه مخالفت خود با اصل نظام و ولايت را مخفي مي‌كنند، تصريح كرد: اگر اين افراد بيايند و به صراحت عقايد خود را بيان كنند، آن وقت مردم براحتي آنها را كنار خواهند گذاشت.

فرمانده كل سپاه در خصوص پيش‌بيني اينده اين جريانات انحرافي نيز با بيان اينكه اين جريان پيچيدگي‌هاي خاص خود را دارد، تاكيد كرد: البته اينها در آينده حتما شكست خواهند خورد اما اينكه اين اتفاق چطور و با چه حوادثي همراه باشد، معلوم نيست.

جعفري خاطرنشان كرد: انقلاب اسلامي مبتني بر اراده الهي شكل گرفته و مي‌خواهد زمينه‌ساز ظهور باشد لذا اين حركت حق به اين راحتي ها و توسط چنين افراد ضعيفي منحرف نخواهد شد.

وي با اشاره به گذشت بيش از سه دهه از عمر انقلاب اسلامي گفت: در طول اين سالها دشمن علي رغم توطئه‌ها و دشمني‌هاي پي در پي خود در برابر اعتقاد و ايمان ملت ايران جواب عكس گرفته و امروز حتي مردم غير مسلمان منطقه نيز ديگر فريب تبليغات استكبار عليه جمهوري اسللامي را نمي‌خورند و دست دشمن براي آنها رو شده است.

* جريان انحرافي جديد پشت سر چهره‌هاي موجه و محبوب مردم پنهان شده است

عضو شوراي عالي امنيت ملي در خصوص اينكه اين جريان انحرافي امروز پشت سر برخي افراد محبوب در جريان اصولگرايي مواضع خود را دنبال مي‌كند، گفت: يكي از مهمترين تفاوت‌هاي اين جريان و فتنه آينده با گذشته اين است كه جريان انحرافي جديد خودش را پشت يك چهره موجه، مقبول و محبوب مردم پنهان كرده و البته اينكه چطور اين اتفاق افتاده و چرا اين شخصيت‌هاي اصلي و محبوب اجازه مي‌دهند جريان باطل از آنها سوءاستفاده كنند نيز طبيعي نبوده و يك موضوع خارج از روال است.

جعفري با اشاره به آخرين سوره قرآن كريم گفت: همه ما در معرض وسوسه شيطان هستيم و براي همين بايد هم براي خود و هم براي انقلاب و مسئولين خدوم مردم به درگاه خدا دعا كنيم تا از شر شيطان در امان باشند.

وي با بيان اينكه افرادي كه كارهاي بزرگ مي‌كنند مانند مسئولين بيشتر در خطر وسوسه‌هاي شيطان قرار دارند، تصريح كرد: توصيه دائم حضرت آقا به مسئولين در ارتباط با خدا و توجه به خودسازي معنوي نيز به همين خاطر است.

* مشكلات بزرگتري در مسير انقلاب خواهيم داشت

فرمانده كل سپاه در عين حال افزود: البته نبايد فكر كنيم كه با حل اين معضل، خطر ديگري متوجه انقلاب نخواهد بود بلكه مشكلات بزرگتري در مسير انقلاب قرار خواهد گرفت و اصولا اين انقلاب بدون مشكل نخواهد ماند هرچند در همين آزمايش‌هاست كه جامعه ساخته مي‌شود و براي مثال اگر دوران اصلاحات و يا فتنه 88 نبود، مردم به اين سطح از آگاهي سياسي و بصيرت نسبت به برخي افراد و جريانات منحرف نمي‌رسيدند.

* امريكا به دنبال مهار انقلاب اسلامي در منطقه است

وي در ادامه اين گفتگو به وضعيت امريكا در منطقه اشاره كرد و افزود: ماجراي عراق به وضوح نشان داد كه هدف اصلي امريكايي‌ها در منطقه، مهار انقلاب اسلامي ايران بود و قصد داشتند اين هدف را با ايجاد رعب و ترس براي نظام جمهوري اسلامي محقق كنند.

عضو شوراي عالي امنيت ملي با بيان اينكه آنها نياز به حضور فيزيكي در نزديكي ايران داشتند، تصريح كرد: البته امريكايي‌ها فكر مي‌كردند در صورت عدم كنترل عراق و افغانستان، در اين دو كشور دچار مشكل خواهند شد كه در عمل ديديم آنها در اين هدف خود نيز شكست خوردند و امروز به شكر خدا در عراق شاهد روي كار آمدن دولتي اسلامي و مردمي هستيم كه همين امر براي امريكايي‌ها مشكل‌زا شده است.

جعفري با تاكيد بر اينكه وجود مشكلات عديده اقتصادي در امريكا قدرت اين كشور براي پرداختن به جنگ را كم مي‌كند، تصريح كرد: وقتي چيزي قرار است بر اساس اراده الهي تغيير كند، اين كار به بهانه‌هاي مختلف روي خواهد داد و اين حوادث نيز در حقيقت مكر خدا در برابر مكر دشمنان انقلاب و اسلام است.

وي با بيان اينكه ما توان تجزيه و تحليل تمامي اين حوادث را نداريم، تاكيد كرد: ولي اگر باور داشته باشيم كه اين انقلاب يك انقلاب حق و الهي است، بنابراين بايد اين عامل را در تمامي تحليل‌ها دخالت دهيم هرچند اين موضوع براي خيلي‌ها قابل درك نخواهد بود و اين زمان است كه به تدريج، حقانيت اين انقلاب را اثبات خواهد كرد.

* نتايج بهتري در آينده منطقه رقم خواهد خورد

فرمانده كل سپاه در بخش پاياني گفتگوي تفصيلي خود با فارس به موضوع خاورميانه جديد بودن حضور امريكا و رژيم صهيونيستي اشاره كرد و گفت: حضرت آقا در ديدار نوروزي با نيروهاي مسلح فرمودند كه يك روزي امريكا به دنبال كدخدايي بر دهكده جهاني بود و فكر مي‌كرد با فروپاشي شوروي تبديل به قدرت اول جهان خواهد شد اما امروز آنها حتي از تكرار همان حرف‌ها هم خجالت مي‌كشند چراكه براي آنها توسعه اسراييل و تضعيف و وابستگي بيشتر كشورهاي منطقه در اولويت قرار داشت.

جعفري با بيان اينكه امروز آنها در منطقه و در تمامي زمينه‌ها نتيجه عكس گرفته‌اند، افزود: كشورها يكي يكي در حال خارج شدن از زير سلطه امريكا و افتادن حكومت‌ها به دست مردم است و اين يك روند طبيعي و در راستاي اهداف انقلاب اسلامي است.

وي تصريح كرد: اين تغيير در وضعيت منطقه و اثرگذاري رو به افول امريكا بر امور كشورها شتاب بيشتري خواهد داشت و مردم منطقه قدرت را به دست گرفته و با جريانات فاسد داخل كشور خودمبارزه مي‌كنند.

عضو شوراي عالي امنيت ملي يادآور شد: اين روند مبتني بر اراده الهي است و اگر به دستورات الهي درست عمل شود، خدا نيز نصرت خود را شامل حال ما كرده و در آينده نتايج بهتري كسب خواهد شد.
گفتگو از مهدي بختياري
به نقل از فارس
نوشته شده در پنج شنبه دوازدهم خرداد 1390
ساعت 9:44 توسط امین سلمانی پور بدون نظر|

۱- ماجرای غریبی است حقوق بشر غربی و بلندگوهای داخلی اشان ! رییس جمهور و نخست وزیر و رییس قوه قضاییه، وکلای مجلس، فرماندهان نظامی ، امامان جمعه، ....را ترور کردند اول انقلاب، گفتیم چه شد حقوق بشری که از آن دم می زدید؟ گفتند ساکت! شما تروریست اید!
تا یک منافق را اعدام می کردیم ده تا ده تا سازمان های حقوق بشر بیانیه صادر کردند! مسعود رجوی شد آزادیخواه ، بهشتی شد مستبد! 

عراق به ما حمله کرد اما مدعیان حقوق بشر جانب او را گرفتند ! وقتی مردم ما مقاومت کردند بیشتر تجهیزش کردند ! با دادن بمب های شیمیایی به عراق اثبات کردند ادعای دفاع از حقوق بشر را . همان ها زمانی که مردم عراق قیام کردند علیه صدام، به کمکش آمدند که مبادا مردم ، سرنگون کنند صدام را ! بعد خودشان به بهانه ی برخورد با صدام هزار هزار از مردم بی گناه عراق را کشتند و نفت را غارت کردند و دل مردم را خون! 

۲- در صبرا و شتیلا زنان و کودکان به خاک و خون کشیده می شوند، آمریکایی ها و اسراییلی ها نامزد دریافت جایزه صلح نوبل می شوند!چرا که هزار هزار لبنانی و فلسطینی را که تروریستند کشتند! 

یک سرباز اسراییلی در غزه اسیر می شوند شورای امنیت از نگرانی خواب از سرش می پرد! اما غزه ۲۲ روز بمباران می شود شورای امنیت خوابش سنگین می شود. 

ملوانان انگلیسی با تجهیزات نظامی به آبهای ایران تجاوز می کنند جهان را یک صدا می کنند که ایران حقوق بشر را تضییع کرده و ایران بعد از بازداشت، آنها را محترمانه به کشورشان باز می گرداند، اما کاروان ازادی با مواد غذایی و دارو می رود غزه، اسراییل با گلوله استقبالشان می کند و غرق خون برشان می گرداند به کشورشان و جهان در سکوتی مرگبار فرو می رود .

۳- آنقدر به گوش ما خوانده اند که آزادی مطبوعات و رسانه که گویا از نان شب هم واجب تر است، ولی اگر همین ازادی برای برملایی جنایات آنها باشد خودت محکوم می شوی و مانند کامران نجف زاده اخراجت می کنند ! اما ادعا می کنند که کشورشان مهد دموکراسی و آزادی است، ولی نمی توانند حتی یک روسری را بر سر زن مسلمان فرانسوی ببیند! حقوق بشرشان مضحکه ای است برای فشار بر کشورهای اسلامی! حجاب را ممنوع می کنند به همجنس بازها رسمیت می بخشند! 

۴- اگر یک آمریکایی در گوشه ای از جهان کشته شود، گویی جهان به آخر خط رسیده است ولی اگر هزاران مسلمان هم در خون خود دست و پا هم بزنند از رسانه های آنها صدایی در نمی اید! این حقوق بشر ارزانی همان خونخواران! 
حقوق بشری که چشم بر تکه تکه شدن کودک شش ماهه فلسطینی و جوان بحرینی و پیرمرد عراقی می بندد و دم بر نمی آورد ولی برای یک زن شوهردار که مرتکب عمل منافی عفت شده و همسرش را به قتل رسانده ساعت ها و روزها برنامه می سازد و اشک می ریزد ارزانی خودشان! حقوق بشری که برندگان جایزه صلح نوبلش صهیونیست ها و نوکرانشان همچون شیرین عبادی و خونخوارانی همچون اوباما هستند همان بهتر که ما ناقضش باشیم. 

جمهوری اسلامی ناقض حقوق بشر است چرا که مسعود رجوی نوکر حلقه به گوش آمریکایی ها هزاران ایرانی را ترور کرده است و ایران از او تشکر نکرده است! جمهوری اسلامی ناقض حقوق بشر است چرا که به جای آنکه به عبدالمالک ریگی مدال شجاعت بدهد، او را اعدام کرده است، واصولا در حقوق بشر غربی اعدام قاتلین نقض حقوق بشر است! ولی کشتار مردم مسلمان با بمب های فسفری و خوشه ای و شیمیایی و .... عین دفاع از حقوق بشر است! اعدام سکینه آشتیانی نقض حقوق بشر است، کشتن کودک شش ماه فلسطینی و شکنجه آیات القرمزی بحرینی عین حقوق بشر!!! 

ما با افتخار می گوییم ناقض حقوق بشر غربی هستیم! این سند افتخار جمهوری اسلامی است؛در زمانی که اوباما جایزه حقوق بشر می گیرد و پرز برایش کف می زند و برلوسکونی با آخرین معشوقه اش در کنارشان ایستاده و ملک عبدالله سعودی در جلوی پای انها جوان بحرینی را قربانی میکند ما محکوم شویم به نقض حقوق بشر!
نوشته شده در پنج شنبه دوازدهم خرداد 1390
ساعت 9:42 توسط امین سلمانی پور بدون نظر|
چندي است كه مباحث مربوط به حجاب و گشت ارشاد در جامعه به صورت جدي نقل محافل شده است. عده اي با اين موضوع كه از ضروريات دين مبين اسلام نيز محسوب مي شود چنان برخورد مي كنند كه گويا بي حجابي جزو منكرات محسوب نمي شود!
    ديرزماني است كه عده اي با بهانه هاي واهي چون لزوم كار فرهنگي تنبلي خويش در اجراي حدود و موازين الهي را توجيه مي كنند.
    نمي توان مدعي كار فرهنگي شد ولي با متخلفان از حدود الهي برخوردي نكرد. كسي نمي تواند مدعي شود تا زماني كه براي ترك اعتياد و مبارزه با مواد افيوني كار فرهنگي تاثيرگذاري صورت نگرفته است نبايستي با قاچاقچيان برخورد صورت گيرد! و يا تا زماني كه كار فرهنگي صورت نگرفته دزدي آزاد است.
    امر به معروف و نهي از منكر به عنوان يكي از شعائر الهي مربوط به ظاهر بوده و ربطي به باطن انسان ها ندارد.
    آيت الله مجتبي تهراني در اين رابطه مي گويد: «اين حرف يعني چه؟! گاهي به گوشمان مي خورد كه: «بايد براي اصلاح جامعه، كار فرهنگي كرد.» چقدر ظاهر اين جمله قشنگ است!! ولي يعني چه؟ يعني بايد از اعمال ظاهريه دست برداريم؟! اگر منظورشان اين است، جواب ما را بدهند كه اين همه آيات و روايات در باب امر به معروف و نهي از منكر، مربوط به ظاهر است يا مربوط به باطن است؟ امر به معروف و نهي از منكر از اهم واجبات در اسلام است. اين مربوط به ظاهر است يا باطن؟ اينجا مي تواني ما را دور بزني؟ اينها از اهم واجبات است و جزو اعمال ظاهريه است.»
    اگر بپذيريم كه بي حجابي يك تخلف اجتماعي است بايد اين را نيز بپذيريم كه با هنجارشكنان برخورد قانوني شود.
    منتقدان برخورد قانوني با بي حجابي و مفاسد اجتماعي استدلال هاي عجيبي دارند.آنان مي گويند: «گشت ارشاد زماني مي تواند نقش خود را به درستي ايفا كند كه تمام زيرساخت هاي فرهنگي درخصوص مسئله عفاف در جامعه فراهم باشد در اين راستا بايد فضا را به سمتي برد كه مردم خود از بي حجاب ابراز نفرت كنند و اين مسئله نيازمند فرهنگ سازي است.»
    اين عده مي گويند: «اگر فردي خودش حجاب را برگزيند هيچ گاه آن را كنار نمي گذارد ولي اگر به زور گشت ارشاد و يا هركس ديگر قرار است فردي با حجاب شود همان بهتر كه در عرصه اجتماع عريان حاضر شود.»
    اين عده در استدلال هاي خود به اين نكته بسيار مهم توجه نمي كنند كه بي حجابي يك جرم فردي نيست بلكه يك شخص بي حجاب و يا بدحجاب امنيت اجتماعي و اخلاقي جامعه را به هم مي ريزد.
    استدلال منتقدان شبيه گفتار شخصي است كه آتش بر دست گرفته و مي خواهد خانه خود را آتش بزند و در مقابل اعتراض مردم و همسايگان مي گويد: «چهار ديواري اختياري!» و عده اي نيز در تاييد عمل خلاف وي استدلال مي كنند تا زماني كه اين شخص متوجه نشود آتش زدن خانه ضررهاي جبران ناپذيري دارد زور پاسخ نخواهد داد.
    حال تا شما كار فرهنگي كنيد و اين كار پاسخ دهد هم خانه آن شخص آتش گرفته و هم همسايگان در آتش ناداني اين شخص زندگي خود را از دست داده اند!
    بايد بپذيريم كه بي حجابي يك ناهنجاري است كه امنيت اخلاقي جامعه را به هم مي ريزد.
    رئيس پليس امنيت اخلاقي ناجا چندي پيش از آغاز طرح تابستاني پليس امنيت اخلاقي در كشور خبر داد و افزود: «درحال حاضر همه از قوانين در اين رابطه مطلع هستند و نيازي به ارشاد نيست.»
    سخن اين مقام مسئول اميدها را زنده مي كند كه ديگر در جامعه شاهد بهانه گيري هاي تحت پوشش لزوم اقدامات فرهنگي پيش از برخورد با هنجارشكنان نخواهيم بود.

روزنامه كيهان،۲۷ ارديبهشت ۹۰
نوشته شده در پنج شنبه دوازدهم خرداد 1390
ساعت 9:41 توسط امین سلمانی پور بدون نظر|